Mezzosopranistka Štěpánka Pučálková absolvovala s nejvyšším vyznamenáním magisterské studium v oboru opera, na Universität Mozarteum v Salcburku, pod vedením O. Univ. Prof. KS Elisabeth Wilke a Prof. Eike Gramsse. Za výborné studijní výsledky byla vyznamenána organizací Stiftung Mozarteum Medailí Lilli Lehmann.

 

Představila se v řadě produkcí salcburské Univerzity Mozarteum a Landestheater Salzburg, z nichž jmenujme role jako jsou Mozartuv Idamante (Idomeneo), 2. dáma (Kouzelná flétna) a Marcellina (Figarova svatba), Octavian (R. Strauss: Růžový kavalír), Larina (Čajkovskij: Evžen Oněgin), Galatea (Händel: Aci, Galatea et Polifemo), Annina (Verdi: La traviata) nebo Mercédes (Bizet: Carmen). V salcburském velkém festpielhausu vystoupila v létě 2013 na Salzburger Festspiele jako Lehrbube (Wagner: Mistři pěvci norimberští) pod taktovkou Danielle Gattiho a v režii Stefana Herheima. V roce 2014 se v Salcburku představila jako Sesto (Mozart: La clemenza di Tito) a v téže roli a inscenaci také v létě 2014 v Teatro Romano Fiesole ve Florencii (Itálie).

Ve Státní opeře Praha debutovala v roce 2014 jako Páže Herodiady (R. Strass: Salome) a v následujících sezónách zde ztvráníla další role jako jsou Suzuki (G. Puccini: Madama Butterfly), Stéphano (Ch. Gounod: Roméo et Juliette), 1. služebná (R. Strauss: Elektra).a 3. Dáma (W.A.Mozart: Kouzelná flétna) též na turné se souborem Státní opery po Japonsku.

Debutovala ve Slovenském národním divadle v Bratislavě jako Rosina v Rossiniho Lazebníku sevillském a jako Annius v La clemenza di Tito a také jako Mercédes (Bizet: Carmen) v Landestheater Bregenz a Landestheater Salzburg.

 

V loňském roce se Štěpánka představila na prestižním, jubilejním 50. salcburském velikonočním festivalu Osterfestspiele v roli "Siegrune" (R. Wagner: Valkýra), pod taktovkou světoznámého dirigenta a uměleckého ředitele festivalu pana Christiana Thielemanna, za doprovodu Staatskapelle Dresden a v režíi Very Nemirové. V této produkci se též představila i na turné v Pekingu, ve spolupráci s Bejing music festival za doprovodu Honkongské filharmonie.

 

V roce 2015 se stala finalistkou mezinárodní pěvecké soutěže Hans Gabor Belvedere competition, v holandském Amsterdamu. V roce 2016 se též zúčastnila mezinárodní pěvecké soutěže Concours international de Belcanto Vincenzo Bellini ve francouzském Marseille, kde získala druhou nejvyšší udělenou cenu "Cena za nejlepší ženský hlas".

 

Na scéně Národního divadla v Praze úspěšně debutovala v sezóně 17/18 jako Charlotte (J. Massenet: Werther).

 

V následující sezóně ji čeká angažmá na Mozartwoche 2019 v Salcburku, v sólovém partu Mozartovy „Davide messe penitente“.

 

Štěpánka je od sezóny 18/19 sólistkou a členkou ansámblu Semperoper v Drážďanech.

 

Spolupracovala s významnými dirigenty a režiséry jako např. Christian Thielemann, Danielle Gatti, Vera Nemirova, Stefan Herheim, Mariusz Trélinski, Mirga Granžynite-Tyla, Friedrich Haider, Marco Guidarini, Peter Valentovič, Jiří Heřman, Leo Hussain, Eike Gramss, Martin Lebel, Leoš Svárovský, Rastislav Štúr, Martin Leginus, Keith Warner, Roland Böer a další.

 

Bohatá je i její koncertní činnost. Pravidelně spolupracuje s tuzemskými orchestry z nichž jmenujme Karlovarský symfonický orchestr, Brněnskou filharmonii, Czech ensemble baroque, ale i zahraničními jako např. Mozarteum Orchester Salzburg, Konzertgesellschaft Salzburg. Její oratorní repertoár obsahuje např. Dvořákovo Requiem, Stabat Mater, Mozartou Mši c moll, Requiem, Mendelssohnova Pauluse, Rossiniho Petitte messe solenelle aj.

 

Download
Životopis ke stažení
Download CZ2018.doc
Microsoft Word Dokument 11.0 KB